Универзитет Сингидунум
Факултет за информатику и рачунарство
Транспортни слој у референтним OSI и TCP/IP моделима рачунарских комуникација задужен је за пренос података апликација између две комуникационе стране. Он чини слој између слоја апликације и мрежног слоја.
У савременим рачунарским мрежама постоје два основна типа података у зависности од критичног захтева при њиховом преносу:
У складу са овим захтевима на транспортном слоју постоје два основна протокола за пренос података:
Општа улога транспортног слоја иста је као и код осталих комуникационих слојева - да омогући комуникацију слоја изнад и слоја испод (у овом случају слоја апликације са слојем мреже). Конкретна улога транспортног слоја јесте да прихвати податке од апликације на страни пошиљаоца и достави их апликацији одредишта старајући се о преносу, контроли и исправљању грешака при преносу и о гарантовању испоруке. Подршка за транспортни слој је углавном реализована на нивоу оперативних система рачунара, с тим да сам транспортни слој у њима није експлицитно дефинисан већ се реализје кроз подршку за протоколе тог слоја.
Слика 4-1. Пример комуникације протокола транспортног и суседних слојева
Након прихватања података од слоја апликације транспортни слој има задатак да их преведе у облик погодан за транспорт. Функционалности које се углавном очекују од транспортног слоја су:
Остваривање виртуелне везе за пренос података.
Превођење података у (углавном бинарни) формат погодан за пренос.
Сегментација података ради ефикаснијег искоришћења комуникационог
канала.
Испорука података апликацији на страни примаоца у идентичном облику у ком су послати.
Омогућавање оптималне брзине преноса података у складу са пропусном моћи и учесталошћу грешака на комуникационом каналу и прихватној моћи примаоца.
Ентитете апликативног слоја је могуће адресовати путем портова по сопственом избору с тим да је за стандардизацију у овој области задужена организација IANA. Ово тело на захтев произвођача софтвера анализује оправданост за званичним додељивањем слободних портова (у складу са распрострањеношћу сервиса за који се порт захтева) и додељује захтевани порт уколико је доступан. Пре званичног додељивања порта сервису потребно је остварити одређену општост, односно популарност сервиса.